Наши дарители
Нели и Робърт Гипсън
Дарителската инициатива 100 стипендии „Нели и Робърт Гипсън“ за студенти в български ВУЗ с високи академични постижения от семейства с ниски материални възможности, е уникална и значима проява на гражданското общество, която в широк мащаб е адресирана и към социалната, и към сферата на развитие на потенциал на младите хора чрез образование.
Инициативата стартира от г-жа Нели Лозанова, която Фондацията е подпомагала преди много години. Тя е омъжена за г-н Робърт Гипсън, бизнесмен и човек със специално отношение към младите хора и тяхното образование. За да завърши своето образование в Принстън и М.I.Т. г-н Гипсън е получил подкрепата на частни дарители и никога не забравя значението на този жест. Двамата се обърнаха към Фондацията, след препоръки от Н.Пр. Джеймс Пардю, тогава посланик на САЩ у нас. Фондацията е в основата на дизайна на програмата.
Въпреки икономическата криза, сем. Гипсън продължава подкрепата си за програмата. Общата сума, предоставена от дарителите възлиза на близо 1.2 милиона лева. Стипендията на един студент тази академична година (2014-2015) е 2,000 лева. Финансовата помощ се предоставя за пълния курс на обучение до завършване на бакалавърска степен (4 години). За специалностите право и медицина дарителите осигуряват средства за пълния курс на обучение, който е съответно 5 и 6 години.
Този жест на сем. Гипсън ги нарежда сред нашите най-почитани дарители, финансиращи значими по замисъл и размери нови програми на Фондацията.
Държавният глава Росен Плевнелиев
удостои Робърт Гипсън с орден
„Св.Св. Кирил и Методий“ първа степен
На 01..09.2016 г. на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Росен Плевнелиев удостои Робърт Гипсън с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен за дългогодишната му благотворителна дейност в подкрепа на българското образование, наука и култура.
Държавният глава заяви, че благодарение на образователната програма „Нели и Робърт Гипсън” стотици млади българи, постигнали отлични академични резултати в нашите висши учебни заведения, но изпитващи сериозни материални затруднения, са имали шанса да продължат своето образование и да сбъднат мечтите си с помощта на предоставените от семейството стипендии.
„Безкористното и вдъхновено дело на Робърт Гипсън е блестящ пример за способността ни да творим добро. Искрено вярвам, че със своята щедра благотворителна дейност това семейство е оставило в живота на хиляди наши сънародници следа, която никога няма да избледнее, допълни президентът.
Сред заслугите на дарителското семейство държавният глава открои оказаната подкрепа на българското училище „Христо Ботев”, реставрацията на манастира „Св. св. Петър и Павел” в Лясковец, на иконите и иконостаса на храм „Вси светии” в Тетевен, както и редица други проекти.
„България е съкровище. Страна с древна история и култура, с прекрасни места, които са достойни да бъдат представени пред света. Тук има толкова много талантливи и амбициозни млади хора и се радвам, че имаме възможност да помогнем, да дадем криле точно на тези млади хора“, заяви Робърт Гипсън като изрази благодарност на държавния глава за високото държавно отличие и за топлия прием в България.
Юго Вутен
Юго Вутен разполага с най-голямата колекция от българско изобразително изкуство в чужбина – живопис и скулптура, спонсорирал е редица културни проекти в България – НХГ, създаването на скулптурен парк в МВнР, подпомагал е и продължава да подпомага представянето на българското изкуство в Белгия и на престижни форуми като Биеналето във Венеция.
Юго Вутен е почетен консул на България във Фландрия, Белгия, и за цялостната си дейност в полза на българската култура е удостоен с най-високи български отличия.
Фондацията отбелязва с дълбока признателност финансовата помощ осигурена от г-н Юго Вутен, която през годините надхвърля 250,000 евро за програми в областта на културата и социалната сфера. Това нарежда г-н Вутен сред нашите най-почитани дарители, финансирали значими по замисъл и размери нови програми на Фондацията. С неговата финансова помощ
- бе ремонтиран третият етаж и покрива на Националната художествена галерия;
- бяха предоставени целеви средства на Център-ателие „Шмиргела”;
- организиран бе българския павилион на 52-рото биенале на съвременното изкуство във Венеция, където бяха представени творбите на трима наши млади автори;
- бе подпомогнато издаването на каталози за изложбите на Кирил Петров, Николай Райнов и Елизар Алшех, както и редица проекти на творци като Полина Тасева, Томас Кочев, Людмила Тукусер, Тодор Нанев, Павлин Радевски и др., както и изява на Национално сдружение „Рьорих”;
- подпомогнато бе издаването на каталози за изложбата на Кирил Петров в Националната художествена галерия, както и редица проекти на творци като Иван Милев, Ивайло Мирчев, Десислава Минчевва, Ема Вакарелова, Андрей Даниел, Антон Дончев и др;
- организирано Биенале в Плевен и симпозиум по скулптура и метал „Дръстър 2007”.
- подпомогнати бяха концерти на Йонка Христова и на хоровия състав на НГДЕК,
- съгласно волята дарителя 25,000 евро през 2009 бяха дадени на Софийска община за дом или училище за деца с увреждания;
- финансирано беше изографисването на църквата „Св.Кирил и Св.Методий” в с. Сараманите, Варненско
- подпомогнати бяха редица изяви на Националното музикално училище „Л.Пипков”, както и майсторски класове в областта на музиката на редица изтъкнати световни инструменталисти и изключителни педагози като Г. Липкинд, Св. Русев, Б. Воденичаров, Д. Такова и С. Клинчарова.
Изключително успешната реализация на горните проекти и дейности не би била възможна без професионалното и творческо съдействие на акад.Светлин Русев.
Г-н Юго Вутен е e член на Бюрото на Международна фондация „Св.Св. Кирил и Методий“.
Павлина Доковска
Голямата българска пианистка проф.Павлина Доковска е ръководител на департамента по пиано на едно от най-елитните училища за музика в САЩ – Mannes College of Music в Ню Йорк.
Сърдечно благодарим на г-жа Павлина Доковска, която е продуцент и двигател на организираните от Фондацията ежегодни концерти в Карнеги Хол в Ню Йорк под надслов „Музикални съкровища от България”. Без нейното съдействие и ентусиазъм организацията на мероприятието, което получава широк международен отзвук, би би била немислима.
Също така, с лични средства дарени отг-жа Доковска, Фондацията учреди ученическа стипендия за млад пианист „Лидия Кутева“ в памет на именитата българска музикална педагожка, създател на блестящи пианисти. Стипендията се присъжда на ученици от Национално музикално училище „Любомир Пипков“.
За себе си Павлина Доковска казва: „Аз съм много, много българка. Заминах за САЩ сама с Фулбрайтова стипендия. Нямах никакви приятели. Изживях големи трудности и сега смятам за свой морален дълг да помагам на млади български музиканти, които пристигат в Америка. Занимавам се с организацията на серия концерти, които съм нарекла „Музикални съкровища от България”. Целта им е американската публика да се запознае с български талантливи музиканти”.
Проф. Павлина Доковска e член на Съвета на Международна фондация „Св.Св. Кирил и Методий“.
Гео Гатев
Гео Гатев е един от първите стипендианти на Фондацията завърщил образованието си в САЩ – Университета Станфорд. Дълги години е работил в Япония. Днес д-р Гатев е член на Управителния съвет и Председател на Контролния съвет на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“.
Впечатлен от дарителската инициатива 100 стипендии „Нели и Робърт Гипсън“ за студенти в български ВУЗ с високи академични постижения от семейства с материални затруднения, която е уникална и значима проява на гражданското общество, в широк мащаб адресирана и към социалната, и към сферата на развитие на потенциал на младите хора чрез образование, д-р Гатев в качеството си на учредител на Фондация „Българо-японски център“ предложи и те да се включат в горната инициатива.
От академичната 2023-2024 Фондация „Българо-японски център“ подпомага двама студенти с по 2,500 лева годишно за пълния курс на обучение до завършването им на бакалавърска степен (4 години). Кандидатстването и връчването на стипендиите следват правилата на стипендиите „Гипсън“.
Антон Дончев
Антон Дончев е съвременен български писател, който създава исторически епоси. В тях на фона на историческите процеси и тенденции разкрива силата на българския национален дух.
Писател мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното. Първият му роман „Сказание за времето на Самуила“ е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си „Време разделно“, който е преведен на 30 езика с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.
Възнаграждението, получено от издаване на „Време разделно“, писателят дарява на Международна фондация „Св.Св. Кирил и Методий“. С тези средства Фондацията учредява две студентски стипендии „Време разделно“. По волята на дарителя, се изберат талантливи български младежи, започващи висшето си образование в областите „Българския език и литература“ и „История“. Те трябва да са от Смолян-област, от семейства с доказано ниски материални възможности и по време на следването си да са отлични студенти. Стипендиите се гарантират до завършване на бакалавърска степен, а стипендиантите се избират сред студентите-първокурсници от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – за специалността „История“ и от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ – за специалността „Български език и литература“.
Мартин Ванден Хенде
Directeur-afgevaardigd bestuurder, Centrum OBRA vzw
Centrum OBRA is erkend door het Vlaams Agentschap voor Personen met een Handicap (VAPH).
Признателни сме на Центрум “ОБРА”, Белгия, и лично на неговия директор, г-н Мартин Ванден Хенде, за дарените 6,768 кг. нови дрехи, които с помощта на Българския червен кръст и младежката доброволческа организяция към Ротари клуб “Витоша” бяха разпределени по домове за деца и юноши в България. Благодарим на транспортната фирма Биркарт, Германия, която превози дрехите безплатно до София и прибави към дарението още 6,000 тениски.
In het Dagcentrum Evergem en de Werkplek biedt Centrum OBRA dagbesteding/ondersteuning aan volwassen personen met een beperking.
Centrum OBRA is ook specialist in de forensische zorg voor deze doelgroep.
In de gevangenis van Gent werkt het Centrum met geïnterneerden met een verstandelijke beperking.
4HOBO is een werking voor jongeren vanaf de leeftijd van 16 jaar met een (vermoeden van) verstandelijke beperking die dreigen in de criminaliteit terecht te komen.
Никита Лобанов-Ростовски
Княз Никита Лобанов-Ростовски е роден през 1935 г. в София. Потомък е на древен руски дворянски род, водещ своето начало още от създателя на руската държава – княз Рюрик. Дядо му – княз Иван Лобанов-Ростовски, напуска нелегално Русия през 1919 г. със синовете си /един от които – Дмитрий/, е бащата на бъдещия световноизвестен банкер и колекционер. Неговата майка – Ирина Лобанова-Ростовска, по баща Вирубова, пък е от старинния род Вирубови, към който принадлежи и най-доверената придворна дама на последната руска императрица – Анна Вирубова.
Гражданин е на САЩ, но живее в Лондон. Дълги години е експерт в „Сотбис“ и „Кристис“, съветник в “Де Биърс”, ръководил международния отдел на «Кемикъл Банк» (сега «Морган Чейс Банк»), вицепрезидент на «Уелс Фарго Банк» и старши вицепрезидент на Internationale Resources and Finance Bank в Лондон.
Притежател е на най-голямата частна колекция в света „Руско театрално изкуство“.
Д-р Никита Лобанов е член на Бюрото и Съвета на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“.