Япония
ВАЖНО!
Относно: Програмата на Японското министерство на образованието за отпускане на държавни стипендии за следване и специализация за 2025 г.
Новият регламент за конкурсите за отпускане на държавни стипендии за следване и специализация за 2025 г. е качен на сайта на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ – раздел СЛЕДВАНЕ и СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ .
Срокът за регистрацията е от 01.05.2024 г. до 22.05.2024 г. Регистрацията се извършва само он-лайн.
Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ препоръчва да се следи сайта на фондацията и да се контактува с посочения координатор по телефона или имейл без необходимост от посещения във Фондацията.
КОНКУРСИ ОРГАНИЗИРАНИ
СЪВМЕСТНО ОТ ЯПОНСКО ПОСОЛСТВО и
МЕЖДУНАРОДНА ФОНДАЦИЯ ”Св.Св. КИРИЛ и МЕТОДИЙ”
I. ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ
1. СПЕЦИАЛИЗАЦИИ
От 1991 година Японското министерство на образованието (МОНБУШО), чрез посолството на Япония в България, в сътрудничество с Международна фондация ”Св.Св. Кирил и Методий”, отпуска стипендии на конкурсна основа за специализации на български граждани за научна работа в японски университети, във всички области на науката.
От 1991 година до сега конкурсът е спечелен от над 250 млади специалисти, които се обучават в Япония.
Български стипендианти има в университетите в Токио, Йокохама, Киото, Кобе, Каназава, Нагоя, Цукуба, Фукуока и др.
2. СЛЕДВАНЕ
От 1995 година Японското правителство отпусна и стипендии за пълен курс на следване в Япония, а от 1996 година и този конкурс се организира със съдействието на Фондацията. Продължителността на обучението е 5 години, а за медицина и стоматология – 7 години.
Първата година от обучението преминава в изучаване на японски, история, странознание и др. в Токио или Осака.
По тази програма в Япония вече имаме над 100 Български студенти в университетите в Токио, Йокохама, Кобе, Киото, Каназава, Сапоро и др.
II. КОНКУРС ЗА ОРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО ПО ЯПОНСКИ ЕЗИК.
Благодарение на доброто сътрудничество между Фондацията и Японското Посолство в София от 4 години организираме съвместно и конкурс за ораторско майсторство по японски език.
Наградата за победителя е 2-седмична екскурзия в Япония.
III. ИЗПИТ ЗА СТЕПЕНТА НА ВЛАДЕЕНЕ НА ЯПОНСКИ ЕЗИК
От 1998 год. България е втората страна от Източна Европа, след Унгария, в която се провежда тест за владеене на японски език.
Този изпит се провежда всяка година с цел е да се провери степента на владеене на японски език, от хора за които той не е роден език.
В рамките на тези 4 години София се оформи и като международен център за провеждането на изпита, като активно участие вземат изучаващите японски език от Румъния и Македония.
Двамата участници с най-добри резултати се награждават с двуседмична екскурзия в Япония.
СПЕЦИАЛИЗАЦИИ
От 1991 година Японското министерство на образованието (МОНБУШО), чрез посолството на Япония в България, в сътрудничество с Международна фондация ”Св.Св. Кирил и Методий”, отпуска стипендии на конкурсна основа за специализации на български граждани за научна работа в японски университети, във всички области на науката.
От 1991 година до сега конкурсът е спечелен от над 250 млади специалисти, които се обучават в Япония.
Български стипендианти има в университетите в Токио, Йокохама, Киото, Кобе, Каназава, Нагоя, Цукуба, Фукуока и др.
Р Е Г Л А М Е Н Т
НА КОНКУРСА ЗА ЯПОНСКИ ДЪРЖАВНИ СТИПЕНДИИ
СПЕЦИАЛИЗАЦИИ – 2025 година
Японското министерство на образованието отпуска стипендии за СПЕЦИАЛИЗАЦИИ на български граждани, за научна работа в японски университети, във всички научни области. Предоставени са два вида стипендии:
- двугодишна стипендия / от м.април 2025 г. до м. март 2027г./;
- стипендия за година и половина /от м. септември или октомври 2025 г. до м.март 2027 г./
За двата вида стипендии е предвидено 6-месечно изучаване на японски език.
В Япония специализантите имат възможност да продължат обучението си за придобиване на магистърска и докторска степен, като трябва да се информират своевременно за сроковете за кандидатстване в съответните университети, веднага щом пристигнат в Япония.
Стипендията, която отпуска Японското правителство на специализанта към 2024 г. е в размер от 143,000 до 145,000 йени месечно, /японската страна си запазва правото да коригира посочената сума/. Стипендията не предполага издръжка на семейството му. Пътните разходи /еднократно за отиване и връщане/ също се поемат от японската страна. Разходите за летищни такси, както и тези за придвижване от японско летище до приемащият университет или общежитие се поемат от специализантите. При продължително отсъствие от университета стипендията може да бъде спряна
Всички кандидати трябва да получат официално одобрение от японски университети и от японското министерство на образованието /след успешно приключване на интервюто, което ще се в третата десетдневка на м. юли 2024 год./
Кандидатствалите през 2024 г. ще получат окончателно одобрение за заминаване, /от Япония/ в края на месец февруари 2025 г.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ:
- да са родени след 02.04.1990 год. и да са в добро здравословно и психическо състояние;
- да имат завършено висше образование /бакалавър или магистър/, което да отговаря на темата за специализация, с която кандидатстват; Завършващите, в годината на кандидатстването, трябва да представят заверена в МОН диплома не по- късно от втората десетдневка на юли 2024 год.;
- общият успех от следването да не е по-нисък от 4.00;
- да владеят английски език на ниво английска езикова гимназия и да желаят да изучават японски език, тъй като лекциите, експерименталната работа и научните контакти ще се осъществяват на японски език;
- всички кандидати се явяват задължително на изпити по японски и английски език по изискване на японската страна. При не владеене на японски език, в изпитния лист ще бъдат отбелязани 0 т. от теста, което не се отразява негативно на процеса на кандидатстване на тези, които не владеят език;
- кандидатствалите през 2024 г. и получили стипендии за 2025 год. пътуват за Япония в периода 1 – 7 април или между септември и октомври 2025 година.
ОТНОСНО КАНДИДАТИТЕ, КОИТО СЕ ДИПЛОМИРАТ В ГОДИНАТА НА ПОЛАГАНЕ НА ИЗПИТА:
- Всички кандидати, които се дипломират в годината на кандидатстването си при регистрацията си за участие в изпитната кампания трябва да представят:
а) Уверение, издадено от университета за семестриално завършено образование, в което ясно е указан периодът на предстоящото им дипломиране. Ако семестърът не е приключил да се впише приблизителна дата на завършване на семестъра и на дипломирането.
б) Академична справка за успеха от цялото следване. В случай на не приключил семестър, Академична справка за всички изпити положени до датата на нейното издаване.
в) Лично попълнена декларация от кандидата, в която отново ясно се указва периода на предстоящото дипломиране и се изразява писмено съгласие, че в случай че успехът на кандидата не отговаря на изискванията на регламента, той губи право на по-нататъшно участие в изпитната кампания.
- Независимо от описаното в т.1 право на по-нататъшно участие в изпитната кампания губят всички кандидати, които не представят заверена в МОН диплома за висше образование към датата на интервюто (към края на втората десетдневка на м. юли 2024 г.).
НЯМАТ ПРАВО ДА КАНДИДАТСТВАТ:
- ползвалите стипендия от японското правителство, ако не са работили няколко години в България, след завръщането си. Изключение се допуска за ползвалите японска държавна стипендия по японистика;
- военнослужещи или цивилни лица, работещи във, или за военни служби;
- в конкурса могат да участват членове на едно и също семейство, като при високи изпитни резултати и двамата могат да получат стипендия при еднакви условия.
ЕТАПИ НА КОНКУРСА:
1.ТЕСТ ПО АНГЛИЙСКИ ЕЗИК
Тестът е подготвен от Японското министерство на образованието и е с продължителност 60 мин./ 1 час/.
Съгласно изискванията на Японското министерство на образованието Тестът не е анонимен.
Засега тестът по английски език ще се проведе на на 15.06.2024 год. от 09.00 ч.
Тестът по японски език ще се проведе на на 15.06.2024 год. от 10.00 ч.
Изпитите ще се проведат в сградата на УАСГ – София
Кандидатите, явили се и на двата теста – английски и японски, се класират за ІІ етап като се вземе предвид по-високата оценка.
ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ТЕСТОВЕТЕ ЩЕ БЪДЕТЕ ИНФОРМИРАНИ НА ПРЕДОСТАВЕНИТЕ ОТ ВАС КООРДИНАТИ ЗА КОНТАКТ на 21.06.2024 год. след 14.00 часа.
- ЕКСПЕРТНИ ОЦЕНКИ:
Допуснатите до ІІ етап кандидати, представят научен проект, който се оценява от експерти в същата област. На специална среща ще бъде разяснена процедурата по провеждането на втория етап.
Допуснатите до интервюто ще бъдат уведомени на 09.07.2024год. след 11.00 часа.
- СЪБЕСЕДВАНЕ / ИНТЕРВЮ/
Комисия, с представители на Японско посолство, Министерство на образованието, Министерство на външните работи и МФ “Св. Св. Кирил и Методий” ще проведе събеседване с допуснатите кандидати в края на втората десетдневка на м юли. Точната дата ще бъде обявена допълнително.
РЕГИСТРАЦИЯ НА КАНДИДАТИТЕ:
от 01.05.2024 г. до 22.05.2024 г. вкл.
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ:
- формуляр за регистрация (Вх.№ се попълва от нас)
(Можете да свалите формуляра от тук MS Word / PDF format ); - ксерокопие на дипломата за завършено висше образование на български език, ако има такава /не е необходима нотариална заверка/;
- притежателите на дипломи за висше образование, издадени в чужбина, трябва да ги заверят предварително в МОН.
- копие от лична карта за удостоверяване на гражданството и възрастта;
Регистрацията може да се извърши по електронна поща.
В случай на допълнителна информация за конкурса, тя ще бъде качена своевременно на сайта.
ОБЩА ЗАБЕЛЕЖКА:
НА ВСИЧКИ ЕТАПИ ОТ КОНКУРСА ВСЕКИ ОТ КАНДИДАТИТЕ САМ СЕ ОСВЕДОМЯВА ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ.
Японската страна не предоставя информация за причините за недопускане до всеки от етапите, както и за оценките на не допуснатите.
Японската страна си запазва правото на изменения по Регламента, като своевременно уведоми кандидатите за настъпилите промени.
МОЛЯ ПРОЧЕТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ВНИМАТЕЛНО:
Пълен текст на регламента на програмата на английски език
MEXT Scholarships for Research Students FY 2025 – Embassy Recommendation
Documents for Application – Research Students – Embassy Recommendation
СЛЕДВАНЕ
От 1995 година Японското правителство отпусна и стипендии за пълен курс на следване в Япония, а от 1996 година и този конкурс се организира със съдействието на Фондацията. Продължителността на обучението е 5 години, а за медицина и стоматология – 7 години.
Първата година от обучението преминава в изучаване на японски, история, странознание и др. в Токио или Осака.
По тази програма в Япония вече имаме над 100 Български студенти в университетите в Токио, Йокохама, Кобе, Киото, Каназава, Сапоро и др.
Р Е Г Л А М Е Н Т НА КОНКУРСА ЗА ЯПОНСКИ ДЪРЖАВНИ СТИПЕНДИИ Японското Министерство на образованието отпуска стипендии за следване във висши учебни заведения в японски университети за следните области: І. СОЦИАЛНИ и ХУМАНИТАРНИ НАУКИ A: Право, Политология, Педагогика, Социология, Литература, История, Японски език и др. ІI. СОЦИАЛНИ и ХУМАНИТАРНИ НАУКИ Б: Икономика, Бизнес администрация. ІІI. ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ: ЕСТЕ СТВЕНИ НАУКИ “ А “: ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ “ Б “: ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ “ В “: Продължителността на обучението е 5 години, а за медицина и стоматология – 7, като през първата година се изучава японски език. Обучението започва през месец АПРИЛ (или СЕПТЕМВРИ-ОКТОМВРИ) 2025 година. Стипендията, която отпуска Японското правителство на всеки студент към 2024 г. е в размер на 117 000 йени месечно, /японската страна си запазва правото да коригира посочената сума/. Пътните разходи /еднократно за отиване и връщане/ също се поемат от японската страна.Разходите за летищни такси, както и тези за придвижване от японско летище до приемащият университет или общежитие се поемат от студентите. Стипендията може да бъде отказана на лица, които не пристигнат в Япония в посоченото от Министерството на образованието време.На студенти, които не постигнат необходимия успех на изпитите в Япония, могат да бъдат отнети студентските права и отзовани обратно в родината си. Всички кандидати трябва да получат официално одобрение от японски университети и от японското министерство на образованието/ след успешно приключване на интервюто, което ще се проведе във втората десетдневка на юли 2024 год. Кандидатствалите през 2024 г.. ще получат окончателно одобрение за заминаване, /от Япония/ в края на месец януари 2025 г. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ: НЯМАТ ПРАВО ДА КАНДИДАТСТВАТ: Военнослужещи или следващи във Висши военни училища, както и ползвалите японска държавна стипендия. В конкурса могат да участват членове на едно и също семейство, като при високи изпитни резултати и двамата могат да получат стипендия при еднакви условия. ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА: Засега изпитите по английски и японски език ще се проведат на 15.06.2024 г. от 09.00 ч. в сградата на УАСГ – София. Засега изпитите за всички обявени области на науките ще се проведат на 16.06.2024 г.от 9.00 ч. в сградата на УАСГ – София. Всички изпити се провеждат по български език по материали, подготвени от Японското Министерство на образованието и са под формата на ТЕСТОВЕ. (Според последния регламент, тестовете по някои предмети могат да са директно на английски език).Тестовете са на български език и всеки тест е с продължителност 60 мин./ 1час/. ТЕСТОВЕТЕ НЕ СА СЪОБРАЗЕНИ С УЧЕБНИЯ МАТЕРИАЛ, ИЗУЧАВАН в БЪЛГАРИЯ. ТЕСТОВЕ ОТ ПРЕДИШНИ ГОДИНИ СА ПУБЛИКУВАНИ ПО-ДОЛУ както и на адрес: http://www.studyjapan.go.jp/en/toj/toj0302e-32.html#1. Съгласно изискванията на Японското министерство на образованието изпитите НЕ СА АНОНИМНИ. ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ТЕСТОВЕТЕ ЩЕ БЪДЕТЕ ИНФОРМИРАНИ НА ПРЕДОСТАВЕНИТЕ ОТ ВАС КООРДИНАТИ ЗА КОНТАКТ на 21.06.2024 год. след 14.00 часа. На специална среща на 24.06.2024 г. във Фондацията ще бъдат раздадени указания за провеждане на интервю. ЗАБЕЛЕЖКА: Японската страна не предоставя информация за причините за недопускане до интервю, както и за оценките на недопуснатите. СЪБЕСЕДВАНЕ / ИНТЕРВЮ/ Комисия, с представители на Японско посолство, Министерство на образованието, Министерство на външните работи и МФ “Св.Св.Кирил и Методий” ще проведе събеседване с допуснатите кандидати в края на м. юли. Точната дата ще бъде обявена допълнително. РЕГИСТРАЦИЯ НА КАНДИДАТИТЕ: 01.05.2024 г. до 22.05.2024 г., вкл. НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ: Регистрацията да се извърши по електронна поща В случай на допълнителна информация за конкурса, тя ще бъде качена своевременно на сайта. ОБЩА ЗАБЕЛЕЖКА: НА ВСИЧКИ ЕТАПИ ОТ КОНКУРСА ВСЕКИ ОТ КАНДИДАТИТЕ САМ СЕ ОСВЕДОМЯВА ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ. Японската страна си запазва правото на изменения по Регламента, като своевременно уведоми кандидатите за настъпилите промени. МОЛЯ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРОЧЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Пълен текст на регламента на програмата на английски език MEXT Scholarships for 2025 – Embassy Recommendation Documents for Application – Undergraduate Students – Embassy Recommendation Тестове дадени на конкурса за следване за 2022 година Тестове дадени на конкурса за следване за 2020 година Тестове дадени на конкурса за следване за 2013 година Тестове дадени на конкурса за следване за 2011 година Тестове дадени на конкурса за следване за 2010 година Тестове дадени на конкурса за следване за 2009 година СЛЕДВАНЕ за 2025 година
КАНДИДАТИТЕ СЕ ЯВЯВАТ НА ИЗПИТИ ПО ГРУПИ:
(Можете да свалите формуляра от тук MS Word / PDF format );
Математика A
(PDF, 233 КB)
Математика B
(PDF, 257 KB)
Физика
(PDF, 970 KB)
Химия
(PDF, 1513 KB)
Биология
(PDF, 168 KB)
Математика A
(PDF, 297 КB)
Математика B
(PDF, 299 KB)
Физика
(PDF, 970 KB)
Химия
(PDF, 1513 KB)
Биология
(PDF, 168 KB)
Математика A
(PDF, 137 КB)
Математика B
(PDF, 138 KB)
Физика
(PDF, 703 KB)
Химия
(PDF, 162 KB)
Биология
(PDF, 3.03 MB)
Английйски език
(PDF, 4.37 MB)
Математика A
(PDF, 241 КB)
Математика B
(PDF, 210 KB)
Физика
(PDF, 970 KB)
Химия
(PDF, 235 KB)
Английски език
(PDF, 486 KB)
Математика A
(PDF, 120 КB)
Математика B
(PDF, 128 KB)
Физика
(PDF, 876 KB)
Химия
(PDF, 303 KB)
Биология
(PDF, 497 KB)
Английски език
(PDF, 428 KB)
Математика A
(PDF, 58 КB)
Математика B
(PDF, 60 KB)
Физика
(PDF, 502 KB)
Химия
(PDF, 161 KB)
Биология
(PDF, 506 KB)
XXIX КОНКУРС ПО ОРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО НА ЯПОНСКИ ЕЗИК
На 22 април 2023 г. в големия салон на Българската Академия на науките се проведе 29-тия конкурс за ораторско майсторство на японски език. Конкурсът се превърна в традиция и дългоочаквано събитие в страната.
Той бе организиран от посолството на Япония в София и Международна Фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ под егидата на Японската Фондация с подкрепата на Асоциацията за приятелство Япония-България и Японският клуб в София.
В конкурса, в раздел напреднали и начинаещи, се представиха 20 участници, сред които ученици от 18 СУ и 138 СУЗИЕ в София, „Васил Левски“ СУ в Русе, студенти от софийския университет, участници от школата по японски език „Сатори“ във Варна и индивидуални участници.
Конкурсът бе открит с приветствие на негово превъзходителство Хироши Нарахира, извънреден и пълномощен посланик на Япония в Република България.
Г-н Михаил Тачев, изпълнителен директор на МФ „Св.Св. Кирил и Методий“ също поздрави участниците.
И двамата изтъкнаха, че този конкурс постави рекорд по брой участници от неговото начало досега и акцентираха върху важното значение на конкурса за повишаване равнището и ораторските умения на изучаващите японски език в страната, както и за опознаване на японската култура, история и ценности.
Несъмнено конкурсът играе важна роля за насърчаване на двустранното приятелство и взаимно разбирателство, култивирано през годините.
Наградени бяха следните участници:
Начинаещи:
1-ва награда: Виктория Лазарова (СУ „Васил Левски“- Русе) – тема: „Гласът на Япония“
2 –ра награда: Борислав Кънчовски (СУ, Японистика); – тема „Татко, провалих се“
3-та награда: Светлана Атанасова (18 СУ – София) – тема„Песента в живота ми“
Специална награда на японския посланик:
Борис Терзиев (138 СУЗИЕ – София); тема: „Шахът не е само игра“
Напреднали:
1-ва награда: Амир Амири (Самостоятелна форма на обучение) – тема:“ Значимостта на шоги в България “
2-ра награда: Стефан Тодоров (18 СУ – София);- тема: „Съюзник на Земята”
3-та награда: Мария Бахчеджиева (138 СУ – София)-тема:„Прогрес, не съвършенство“
Специална награда на японския посланик:
Николай Пенчев (СУ, Японистика); тема:„Силата на природата“
Тест за владеене на
японски език
–
От 2020 година теста за ниво на владеене на японски език (JLPT – Japanese Language Proficiency Test) се админисрира от катедрата по японистика на Софийския университет.
Информация за теста може да получите на следния линк:
АСОЦИАЦИЯ
на
ЗАВЪРШИЛИТЕ ТОКАЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ
Асоциацията на завършилите Токайския университет в България бе основана на 14.11.1994 г. в залите на Международна фондация „Св.Св. Кирил и Методий“ в присъствието на проф. Тацуро Мацумае, Президент на Токайската образователна система, тогавашния посланик на Япония в България н.пр. г-н Бухейта Фудживара, г-н Михаил Тачев и ръководството на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“, бивши посланици на България в Япония, дипломати, випускници на университета, политици и общественици. Фондацията е съучредител на Асоциацията и активно участва в цялостната подготовка на нейното учредяване. От тогава двете сдружения поддържат близки отношения.
През 1999 г. Асоциацията на завършилите Токайския университет засади вишни сакура, дарени от Токайския университет пред Националната библиотека, Парламента и Светия Синод и паметника на незнайния воин. Оттогава досега всяка година Асоциацията организира Празник на сакурата „О-ханами“ със съдействието и участието на Фондацията. С финансовата подкрепа на Фондацията през 2001 г. в парка пред националната библиотека бе поставена паметна плоча в чест на 100 години от рождението на основателя на Токайския университет Прф.Д-р Шигейоши Мацумае.
Фондацията оказва активно съдействие на Асоциацията при организиране на различни събития – посрещане и изпращане на всички японски посланици, организиране на научни и културни събития. Освен това президентът на Токайската образователна система проф.д-р Тацуро Мацумае е член на борда на Международна фондация „Св.Св.Кирил и Методий“ и има съществен принос за гладкото протичане на дейността на Фондацията.
––––
Отчет на Асоциацията за 2018 г.
––––-
Координатор на програмата:
г-жа Биляна Станойлович,
тел. 02 8465324
Ел.поща: Biliana@cmfnd.org
-
Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ – Програми Япония